Historia Zieleńca i Duszników-Zdroju w pigułce – magia regionu

Historia Zieleńca i Duszników-Zdroju w pigułce – magia regionu

Zieleniec, choć położony nieco dalej od centrum miasta, to integralna część Duszników-Zdroju. Jednak nie zawsze tak było. Zieleniec stanowił odrębną wieś, a początek powstania pierwszego folwarku na tym terenie datuje się na 1309 rok. Sam Zieleniec, zgodnie z dostępnymi źródłami, założono w 1719 roku, choć dokumenty nie są zgodne co do tego, kto pierwszy i dlaczego zasiedlił ówczesny Grunewald (gdyż tak właśnie nazywano tę miejscowość w języku niemieckim).

Atrakcyjny od kilkuset lat

Popularny kurort turystyczny przyciągał do siebie inwestorów – w tym możnych przedstawicieli arystokracji – pragnących osiedlić się w okolicach Duszników i Zieleńca. Miał na to wpływ nie tylko piękny krajobraz regionu, ale także odkryte w XV wieku źródło lecznicze „Zimny Zdrój”, a następnie rozwinięto hutę żelaza. Niestety złoża wyczerpały się bardzo szybko i obiekt został zamknięty. Z pierwszych lat po założeniu miasta zostały do dziś ruiny zamku rodu Panowiców – opuszczonego w 1560 roku.

Prężny rozwój przemysłu

Każdy, kto przyjeżdża do Zieleńca lub Duszników-Zdroju zwiedza bądź chociaż ogląda najstarszy działający młyn papierniczy. Ta budowla została wzniesiona w okolicach roku 1562 dziś stanowi jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Od 1968 roku w młynie prowadzone jest Muzeum Papiernictwa, ale nie tylko – do tej pory wytwarzany jest tam papier, choć już w niewielkich ilościach.

Oprócz przemysłu papierniczego Duszniki znane były z tkactwa oraz handlu. W XVI wybudowano także najstarszy murowany kościół i ratusz miejski.

Zimny Zdrój na oficjalnej liście pruskich wód leczniczych

Od 1769 roku Duszniki zaczęły rozwijać swój potencjał związany z dostępem do wód leczniczych. Tym samym w niedługim czasie rozbudowano miasto o budynki zdrojowe, przystanie, zajazdy oraz pozostałą infrastrukturę. Potencjał turystyczny miasta znacznie się powiększył. Szczególnie korzystne dla popularności Duszników okazało się odkrycie drugiego źródła – Letniego, które zostało przemianowane na Pieniawę Chopina. W XIX wieku miasto stało się najbardziej znanym, a tym samym najważniejszym uzdrowiskiem w regionie.

Dzięki temu, że okolice uniknęły zniszczeń związanych z drugą wojną światową, można było sprawnie odrestaurować znaczną część zabytków i skupić się na poszerzaniu oferty Pijalni Wód. Najgłębszy odwiert wykonano w 1993 roku – liczy sobie aż 180 metrów głębokości.

Wygodny nocleg w Zieleńcu – zabytki w zasięgu ręki

Jeśli chcesz poznać Duszniki-Zdrój, a jednocześnie zależy Ci na bliskości szlaków turystycznych czy infrastruktury przystosowanej do uprawiania sportów, wybierz najlepszą lokalizację w Zieleńcu. Hotel Orlicka Skała to bezpieczny pensjonat w górach z basenem i własnym SPA. Poznaj nasze wspaniałe pakiety pobytowe i zarezerwuj miejsce już dziś!

← Wróć do Bloga

Dojazd
Dojazd
Zadzwoń
Zadzwoń
Rezerwuj
Rezerwuj
menu menu